Konec rozhlasového poplatku? Co se chystá!

Rozhlasový Poplatek

Co je rozhlasový poplatek

Každý, kdo má doma rádio nebo televizi, musí ze zákona platit rozhlasový poplatek. Jde o důležitý příspěvek na provoz našeho veřejnoprávního vysílání. Běžní posluchači platí 45 korun měsíčně, firmy pak 145 korun. Peníze putují do Českého rozhlasu, který je rozděluje mezi rozhlas a televizi. Díky těmto poplatkům můžeme mít nezávislé vysílání pro všechny občany, které není závislé na reklamách a komerčních zájmech. Někteří lidé ale platit nemusí - třeba ti s těžkým zdravotním postižením, důchodci nebo lidé v nouzi. Pokud si nejste jistí, jestli máte na osvobození od poplatku nárok, obraťte se přímo na Český rozhlas, kde vám rádi poradí.

Výše poplatku a platby

Za rozhlas dneska zaplatíte 45 korun na měsíc. Tenhle poplatek musí platit každá domácnost, co má rádio nebo televizi. A pozor - platí se za každý přístroj zvlášť. Takže když máte doma třeba dvě rádia a televizi, měsíčně vás to vyjde na 135 korun. I když posloucháte jenom komerční stanice, poplatek stejně putuje Českému rozhlasu. Tyto peníze pak rozhlas používá na provoz veřejnoprávního vysílání. Díky tomu můžou připravovat pořádné zprávy, kulturní pořady nebo třeba vzdělávací programy - věci, které na běžných rádiích většinou neuslyšíte. Je to daný zákonem, takže platit musíte. Když se na to vykašlete, můžete dostat pokutu. Všechny podrobnosti o placení najdete na webu Českého rozhlasu.

Financování Českého rozhlasu

Hlavním zdrojem příjmů Českého rozhlasu je rozhlasový poplatek, který je zakotven v zákoně. V současnosti platí každá domácnost 45 korun měsíčně, stejně tak firmy hradí 45 korun za každé firemní auto vybavené rádiem. Zajímavé je, že tento poplatek musíte platit i když rádio vůbec neposloucháte. Má to svůj důvod - díky těmto pravidelným příspěvkům může rozhlas fungovat nezávisle na reklamách a věnovat se i tématům, která by komerční stanice nikdy nevysílaly. I když Český rozhlas získává peníze i odjinud, třeba z dotací nebo sponzoringu, tyto částky tvoří jen malou část jeho rozpočtu. Proto je rozhlasový poplatek naprosto zásadní pro udržení kvalitního veřejnoprávního vysílání, které známe.

Argumenty pro poplatek

Měsíční poplatek za rozhlas sice někomu vadí, ale má to svůj důvod a smysl. Díky rozhlasovému poplatku může fungovat veřejnoprávní médium, které není odkázané na příjmy z reklam a není pod tlakem komerčních zájmů. Český rozhlas tak může svobodně plnit své poslání a přinášet posluchačům vyvážené, nestranné a profesionální zprávy i publicistiku. Na rozdíl od komerčních stanic si může dovolit vysílat i pořady, které by jinak neměly šanci - třeba klasickou hudbu, rozhlasové hry nebo dokumentární pořady. Tím, že platíme rozhlasový poplatek, podporujeme pestrost našeho mediálního prostoru a zajišťujeme, že se kvalitní informace a kultura dostanou ke všem lidem bez rozdílu.

Vlastnost Rozhlasový poplatek Televizní poplatek
Výše poplatku (měsíčně) 45 Kč 135 Kč
Platí se za Vlastnictví rádiového přijímače Vlastnictví televizního přijímače

Argumenty proti poplatku

Čím dál více občanů nesouhlasí s placením rozhlasového poplatku a každý k tomu má své důvody. V současné době, kdy máme k dispozici internet a různé streamovací platformy, spousta lidí považuje klasické rozhlasové vysílání za přežitek. Posluchači si dnes sami určují, co a kdy chtějí poslouchat, a neradi platí za službu, kterou vlastně nevyužívají. Odpůrci povinných poplatků často připomínají, že Český rozhlas už stejně dostává peníze z veřejných zdrojů, tak proč by měli platit navíc? Podle nich je to zvlášť nefér vůči lidem s menšími příjmy, pro které je každá koruna dobrá. Vadí jim také to, že není úplně jasné, jak rozhlas s vybraným poplatkem hospodaří. Chtěli by mít přehled, kam jejich peníze přesně putují, a požadují důslednější dohled nad finančním hospodařením Českého rozhlasu.

Rozhlasový poplatek? To je daň za možnost slyšet i jiný názor, než ten váš.

Zdeněk Dvořák

Alternativní modely financování

Jak vlastně financovat veřejnoprávní média? Existuje několik zajímavých alternativ k rozhlasovému poplatku, který dnes platíme. Stát by mohl třeba převzít financování úplně na sebe a posílat peníze rovnou ze státní kasy. To by sice zajistilo stabilní příjem, ale hrozí, že by pak politici mohli začít mluvit do vysílání. Nebo bychom mohli nechat na divácích a posluchačích, ať přispívají dobrovolně - kdo chce kvalitní veřejnoprávní média, ten by je podpořil. Jenže pak by nikdo nevěděl, s jakým rozpočtem může počítat. Nabízí se i možnost zkombinovat různé zdroje peněz dohromady - třeba část od státu a část od dobrovolných dárců. Není to ale vůbec jednoduchá věc. Musíme myslet hlavně na to, aby média zůstala nezávislá, dostupná pro všechny a mohla nabízet kvalitní a pestré vysílání.

Budoucnost rozhlasového poplatku v Česku

Téma rozhlasových poplatků vyvolává v poslední době živou diskuzi. Současných 45 korun měsíčně za vlastnictví rádiového přijímače se mnoha lidem jeví jako přežitek z minulosti. Politici i odborníci poukazují na to, že v éře streamovacích služeb a digitálních platforem tento model přestal dávat smysl. Český rozhlas by podle nich měl najít jiný způsob, jak získávat peníze na svůj provoz.

Na stole leží několik možností. Někteří prosazují financování přímo ze státního rozpočtu, jiní by rádi zavedli systém dobrovolného předplatného, případně kombinaci obojího. Každý návrh má své zastánce i odpůrce a nikdo zatím přesně neví, jak bude Český rozhlas v budoucnu hospodařit. Jedno je ale jisté - debata o rozhlasových poplatcích ještě zdaleka nekončí a její výsledek výrazně ovlivní budoucnost veřejnoprávního vysílání u nás.

Publikováno: 11. 02. 2025

Kategorie: finance